Jak vybrat nejlepší vysavače listí?
Vysavač listí se může stát výborným zahradním pomocníkem, který vám ušetří námahu a čas. Pokud máte rozlehlou zahradu, stačí si vzpomenout si, jak to na ní vypadá na podzim a jakou námahu dá všechno to listí shrabat a odklidit. Už to samo o sobě je dobrým důvodem k pořízení výkonného vysavače na listí. Na co se zaměřit a jak vybrat ten nejlepší? Poradíme v následujícím článku.
K čemu lze vysavač na listí používat a co to je?
Vysavač na listí je nástroj, který vám má usnadnit péči o vaši zahradu. Primárně je určený k podzimnímu úklidu zahrady od spadaného listí.
Kromě toho s ním ale lze uklízet také jiné odpadky či nepořádek, jako například zlámané kusy větví, posečenou trávu, kůru nebo piliny. Lze s ním také vysávat okapy nebo uklízet cestičky kolem domu od čerstvě napadaného sněhu. Vysavač na listí se tak může stát nezastupitelným pomocníkem.
Některé vysavače listí disponují pouze vysáváním, lze ale vybírat i ze sofistikovanějších přístrojů, které mají navíc také funkce foukání či drcení.
Před samotným procesem rozhodování, jaký vysavač listí si nakonec koupíte, bude dobré odpovědět si na pár otázek. Tyto odpovědi vám následný výběr mnohonásobně usnadní.
- Jak často budu vysavač používat? A k jakým úkonům? (Vysavače listí mohou mít nejrůznější funkce. Vybírejte z těch přístrojů, které splní vaše požadavky. Nejlepší vysavače listí disponují vysáváním, foukáním i drcením – mezi těmito funkcemi pak stačí pouze přepínat).
- Jak velká je moje zahrada? Kolik spadaného listí budu odklízet? (Pokud budete odklízet listí z pár stromů, určitě si vystačíte pouze s vysáváním. Dbejte ale na dostatečnou velikost sběrné nádoby. Pokud ale máte na zahradě spoustu listnatých stromů, už se vám vyplatí také foukání. K odklízení většího množství listí by měl mít vysavač také vyšší výkon).
- Mám v blízkosti zahrady zdroj elektrické energie, případně dostatečně dlouhý prodlužovač? (Pokud je odpovědí ne, musíte si dát pozor také na pohon vašeho nového vysavače).
- Jak velmi jsem fyzicky zdatný/á? (Vysavače na listí se liší také svou hmotností. Při práci je celou dobu nosíte v rukou. Je proto potřebné vybírat z takových přístrojů, které pohodlně unesete i po delší dobu).
Jak vybrat vysavač listí?
Pokud máte připraveny odpovědi na předešlé otázky, bude pro vás výběr toho nejlepšího vysavače listí hračkou. Pojďme se teď proto podívat na to, jaké při něm máte možnosti. Nejdříve ze všeho se musíte rozhodnout, jakou funkci či funkce bude váš nový vysavač mít.
Vysavače listí podle funkcí
- Vysavače – jde o základní variantu přístroje, která umí pouze vysávat listí. Omezeni jste kapacitou sběrného vaku, proto se tyto přístroje hodí spíše k odklízení menšího množství listí na menších pozemcích či zahradách. Odklízení velkých prostor by s tímto typem vysavače bylo velmi pracné a namáhavé.
- Fukary – s tímto typem přístroje už se dá dělat víc věcí. Primárně slouží k nafoukání spadaného listí na jednu hromadu, kterou už pak snadno odklidíte. Hodí se proto na rozlehlejší zahrady. Kromě toho můžete s fukarem čistit okapy, příjezdové cesty nebo odklízet čerstvě napadaný sníh.
- Kombinace obou funkcí – přístroje v této kategorii mají jak funkci vysávání, tak foukání – stačí otočit páčkou. Listí si tak nejdříve nafoukáte na jednu hromadu, načež ho pohodlně vysáváním odklidíte. Tyto kombinované přístroje mohou navíc mít také funkci drcení. To znamená, že vysáté listí rovnou také nadrtí na mulč. Pokud se pro přístroj s drcením rozhodnete, měl by vás zajímat jeho drtící poměr – ten určuje, na jak malé kousky bude přístroj listí drtit.
Ve chvíli, kdy máte jasno v tom, jaké funkce váš vysavač bude mít, můžete přejít k výběru pohonu.
Vysavače listí podle pohonu
- Vysavače s elektrickým pohonem – jde o nejlevnější variantu, která je ale odkázána na zásuvku a prodlužovací kabel. Proto se elektrické vysavače listí hodí spíše na malé zahrady, kam kabel bez problémů dosáhne. Obsluha tohoto typu vysavače je nenáročná, protože jeho hmotnost je nízká.
- Vysavače s akumulátorovým pohonem – pohání je opět elektřina, ale ta z akumulátoru. Před použitím je tudíž musíte nabít. Jejich největší výhodou proti elektrickým vysavačům je poté samozřejmě mobilita. Patří také k těm nejméně hlučným, ale zároveň nejméně výkonným. Na nabití vydrží v provozu 1-1,5 h. Při jejich nákupu by vás tak měla zajímat hlavně kapacita jejich baterie a také to, zda je vůbec v přístroji přítomná, anebo jí musíte dokoupit. Často totiž do výbavy nepatří.
- Vysavače s benzínovým pohonem – jde o jednoznačně nejvýkonnější variantu. Výkon je ale samozřejmě vykoupen hlučností, která je u benzínových vysavačů nejvyšší. Jsou samozřejmě velmi mobilní, hodí se proto pro rozlehlé sady a zahrady. Jejich pořizovací cena je vyšší než u ostatních typů. Jsou také nejtěžší svou hmotností, práce s nimi je tak vhodná pouze pro fyzicky zdatné jedince.
Pokud jste si vybrali vhodný pohon vašeho nového vysavače, nejste ještě u konce. Dále si dejte pozor zejména na tyto parametry:
Příkon a výkon
Příkon je údaj o tom, kolik energie přístroj potřebuje k tomu, aby bylo dosaženo uvedeného výkonu. De facto vám tak říká pouze to, jakou má vysavač spotřebu. Něco málo ale z příkonu odvodit lze – na to, aby byl elektrický vysavač dostatečně výkonný, by měl mít příkon alespoň na úrovni 2 000-3 000 W. U benzínových typů motorů je minimem 750 W.
O samotném výkonu vysavače nám ale víc poví sací výkon. Podle tohoto údaje zjistíme, jaké množství listí dokáže vysavač nasát za určitou dobu. Nejčastěji se udává v m³/h. Kvalitní vysavač listí by měl mít sací sílu v rozmezí alespoň 600-800 m³/h.
Zajímat by vás také měl výkon fukaru, pokud si ho pořizujete. Ten zjistíte podle rychlosti foukání vzduchu. Optimální je 250-300 km/h, nikdy by neměla být nižší než 200 km/h.
Velikost sběrné nádoby
Objem sběrné nádoby vysavače bude určovat to, jak často budete muset práci přerušovat a nádobu vyprazdňovat. Samozřejmě tak platí, čím objemnější nádoba, tím lépe.
Zohledněte ale určitě také velikost vaší zahrady. Pro nejmenší zahrady postačí vysavače s objemem sběrné nádoby do 30 l. Zlatá střední cesta je pak 40-50 l. Pro největší zahrady je dobré pořídit si vysavač s objemem alespoň 60 l a více.
Pokud ale vysavač bude obsluhovat pouze žena nebo méně fyzicky zdatný jedinec, rozhodně se nevyplatí pořizovat si ty nejobjemnější vysavače. Myslete na to, že jak se sběrná nádoba bude naplňovat, váš přístroj bude těžší a těžší a vy ho budete muset nést.
Hmotnost
Zde neexistuje univerzální rada, každý je schopen pohodlně unést jinou váhu. Vysavače listí mohou mít různé hmotnosti v rozmezí 2-10 kg. Přizpůsobte proto hmotnost přístroje svým možnostem.
Ze začátku se ani přístroj o váze 10 kg nezdá být těžký, při práci a dlouhém držení už je to ale něco jiného. Do vysavače navíc přibyde také listí. Pro běžné uživatele se tak doporučuje vysavač na listí vážicí kolem 4-5 kg.
Délka a průměr sací trubice
Sací trubice by měla být dost dlouhá na to, abyste se při práci nemuseli ohýbat. V opačném případě by trpěla vaše záda. Průměr trubice je nutné hlídat proto, aby se vám trubice často neucpávala. Nejlevnější přístroje mohou disponovat úzkými trubicemi, které právě častým ucpáváním trpí. Hledejte proto takové přístroje, které mají trubici ideálně kruhového tvaru s minimálním průměrem alespoň 15 cm.
Hlučnost
Zde záleží pouze na vás, jak velmi vám vadí nebo nevadí hluk. Tiššími jsou elektrické a akumulátorové vysavače. Ty benzínové mohou produkovat hluk až kolem 100 dB, zde už je proto na místě použití ochranných sluchátek či jiné ochrany uší. Pokud je ale vaší prioritou co nejvyšší výkon na rozlehlé zahradě, s hlučností benzínových vysavačů se budete muset smířit.
Materiál vysavače a kvalita provedení
Nejkvalitnějším materiálem, který také něco vydrží, je samozřejmě kov. Vysavače z kovu jsou proto charakterizovány nejdelší životností. Přísnější kritéria snesou i vysavače z tvrzeného plastu. Pokud ale narazíte na vysavač z měkkého plastu, raději se mu úplně vyhněte. Tyto přístroje nejsou velmi kvalitní.
Zajímat byste se měli také o ventilátor, který je ukrytý uvnitř přístroje. Aby byl přístroj té nejvyšší kvality, musí být ventilátor kovový. Pokud by byl z měkkého plastu nebo podobného materiálu, poruchu by mohl způsobit už menší kamínek.
Ergonomie a ovládání
Ovládání vysavače by mělo být co nejjednodušší. S jeho pomocí budete přepínat mezi funkcemi vysavače. Celé by se mělo vejít na rukojeť. U elektrických vysavačů to není problém, ty benzínové ale mají navíc také sytič a startovací lanko. Vyprázdnění sběrného vaku a jeho opětovné nasazení by také mělo být velmi snadné a rychlé. Samotný vak by pro usnadnění práce měl být vybaven 2 popruhy, díky kterým si ho budete moci lehce dát na záda.
Přídavné funkce a příslušenství
Kromě foukání, vysávání a drcení mohou mít vysavače také další přídavné funkce, mezi něž patří:
- regulace výkonu – umožňuje regulovat samotnou sací sílu, hodí se, pokud vysáváte v okolí rostlin (hrozilo by jejich zničení) nebo na sypkých površích, které byste mohli nasát (štěrk)
- antivibrační systém – tento systém u vysavače v provozu tlumí vibrace a tím šetří vaše ruce a zápěstí
- kolečka nebo ramenní popruh – oboje usnadňuje manipulaci s vysavačem (kolečka se hodí na úklid pevných a rovných ploch, kde budete moci vysavač za sebou pohodlně táhnout, ramenní či zádový popruh využijete naopak v členitém terénu a vysavač si pověsíte na záda)
- další rukojeť – těžší vysavače mohou disponovat přídavnou rukojetí, díky čemu je můžete obsluhovat oběma rukama
- ochrana sluchu – součástí výbavy hlavně benzínových vysavačů může být v rámci jejich pořizovací ceny také ochrana sluchu (protihluková sluchátka, špunty do uší)
- náhradní sběrná nádoba – pokud je součástí balení náhradní sběrná nádoba, v budoucnosti při zničení té původní ušetříte nějaké peníze
Cena
Pro někoho bude rozhodujícím faktorem při výběru samozřejmě cena. Nejlevnější přístroje můžete koupit někde na úrovni kolem 1 000 Kč. Nenabídnou ale žádné funkce navíc a většinou jsou to elektrické přístroje, které potřebují přístup k zásuvce.
Mezi 2 000-4 000 Kč najdete vysavače určené k běžnému používání na průměrných plochách. Jde o elektrické přístroje, které již mohou být alespoň akumulátorové. K usnadnění manipulace bývají dodávány již alespoň s kolečky nebo popruhem.
V cenové relaci 4 000-10 000 Kč již najdete také benzínové vysavače s vysokým výkonem. Vyšší už je samozřejmě také sací síla a tyto vysavače mají také mnohem delší životnost. Součástí už bývají také přídavné funkce a příslušenství.
Pokud si pořídíte vysavač listí v hodnotě nad 10 000 Kč, dost pravděpodobně už půjde o profi náčiní. Tyto přístroje mají obrovský výkon a poradí si i s těmi největšími objemy spadaného listí. Mívají také širokou škálu přídavných funkcí, které vám usnadní jejich používání. Vzhledem už připomínají spíše sekačky na trávu než vysavače na listí, protože většinou bývají pojízdné.
Závěrečné shrnutí
Při výběru nejlepšího vysavače na listí je klíčové určit si, co po něm požadujete a jaký preferujete pohon. Další technické specifikace už jsou spíše doplňkovými parametry, které zvyšují pohodlí při obsluze vysavače.
Vy už ale s našim průvodcem nebudete mít při výběru vysavače na listí žádný problém.