Na které ruce nosit snubní prsten
Když se řekne šperky a svatba, jako první nám pravděpodobně přijde na mysl snubní prsten. Jeho výběr je bezpochyby jednou z nejzásadnějších součástí příprav na svatbu, a to nejen z hlediska jeho poměrně vysoké ceny, ale také faktu, že ho budeme nosit (doufejme) po zbytek života. Nabízí se však otázka, na jaké ruce vlastně snubní prsten nosit, případně jak ho zkombinovat se zásnubním prstenem. V následujících řádcích se proto podíváme na etiketu nošení snubního prstenu jak u nás, tak ve světě, provedeme vás historií snubních prstenů a poradíme, co dělat, když nesedí velikost prstýnku.
Snubní prsten v průběhu času
Snubní prsteny rozhodně nejsou žádnou novinkou – zvyk zapečetit manželský svazek prstýnkem bychom našli už u starověkých Egypťanů, kteří věřili, že je levý prsteníček přímo spojen se srdcem. Snubní prsteny bychom našli také u jejich severních sousedů, starých Římanů, kteří byli jednou z prvních kultur, u kterých se objevují svatební prstýnky.
Snubní prsteny se však od dnešního pojetí výrazně lišily. Nejen, že bychom nenarazili na drahé kovy (nejčastějším materiálem bylo dřevo, kůže či železo), ale svatební prsten zpravidla nosila jen žena. Zvyk nošení snubního prstenu i muži se objevil teprve v průběhu dvacátého století, především během první světové války. Novinkou je také rozdělení prstenů na zásnubní a snubní – v historii se mnohdy jednalo o jeden a ten samý šperk.
Jaká ruka je správná?
Zatímco staří Egypťané měli v nošení snubního prstenu na levém prsteníčku jasno, dnes v této oblasti panují neshody. Zatímco se většina světa shodne na tom, že snubní prsten patří na prsteníček (ve středověku nebylo výjimkou nošení snubního prstenu na palci), každá kultura upřednostňuje jinou ruku.
V České republice, stejně jako ve většině zemí západní Evropy a několika zemích východní Evropy či bývalých britských kolonií platí pravidlo, že snubní prsten patří na levou ruku. S umístěním snubního prstenu na levý prsteníček bychom se tak mohli setkat například také v USA, Austrálii, na Novém Zélandě, ve Švýcarsku, v Portugalsku či Kanadě.
Pravou ruku naopak upřednostňují národy směrem na východ, tedy Bulhaři, Řekové, Gruzínci, Rusové, Ukrajinci či Maďaři. Překvapením může být zvyk nošení prstenu na pravé ruce u zemí západní Evropy, jako je Německo, Belgie, Dánsko či Rakousko. S tímto zvykem se můžeme rovněž setkat na většině území Španělska (s výjimkou autonomních oblastí Valencie a Katalánska), v Kolumbii, Peru, Venezuele či na Kubě.
Samostatnou kategorii tvoří země, u kterých se pozice prstenu střídá. Například při židovském svatebním obřadu ženich prsten navlékne na ukazováček pravé ruky, ale žena ho následně nosí na levém prsteníčku. Podobné pravidlo platí například v Turecku, Libanonu, Rumunsku, Sýrii či Brazílii, kde žena nosí prsten na prsteníčku pravé ruky, ale po svatbě ho přesune na levý prsteníček.
Je třeba nosit zásnubní prsten ve svatební den?
Vzhledem k tomu, že je dnes zvykem žádat o ruku zásnubním prstenem, se nabízí otázka, zda ho nosit i během svatby. Odpověď zní, že to záleží čistě na vás. Pokud se ho rozhodnete přeci jen vzít i na svatební ceremonii, před samotným obřadem je vhodné prsten přesunout na pravou ruku, aby na levičce nepřekážel prstenu snubnímu. Rozhodně se však nejedná o neměnné pravidlo, a tak není potřeba nad umístěním zásnubního prstenu příliš přemýšlet.
Jak je to s nošením zásnubního prstenu po svatbě?
Přestože tradice diktuje, že po svatebním obřadu by žena měla nosit na ruce pouze prsten snubní, dnes již to rozhodně není pravidlem. Vzhledem k vysoké ceně šperku přeci jen není s podivem, že nechceme, aby na zásnubní prsten padal prach ve šperkovnici.
Elegantním řešením je jednoduše kombinace obou prstenů, tedy jak snubního, tak i zásnubního. Provedení je již čistě na vás – zvolit můžete jak nošení každého prstenu na jedné ruce, tak obou prstenů na levé ruce. V tomto případě je však zpravidla nutné přizpůsobit velikost jednoho z prstenů pro jiný prst.
Pokud však na nošení prstenu budete myslet včas, tedy ještě před svatbou, problém vyřešíte jednoduše pomocí setu snubního a zásnubního prstenu. Nejen, že se oba kroužky budou krásně doplňovat, ale navíc oba dokonale padnou na stejný prst.
A co muži?
Vzhledem k tomu, že zásnubní prsten nosí pouze žena, je celá záležitost u mužů o poznání jednoduší. Nejčastěji se tak setkáme s umístěním snubního prstenu na levém prsteníčku. Jelikož však nošení šperku nevyhovuje všem mužům (například z hlediska manuální práce), výjimkou není ani nošení snubního prstenu na řetízku kolem krku. V posledních letech se objevil trend nahrazení prstenu tetováním, což však nemusí být zrovna praktické nejen z hlediska nutnosti častých oprav tetování, ale také potenciálního rozvodu.
Co dělat, když nesedí velikost?
Nošení snubního či zásnubního prstenu na řetízku může být řešením i v případě, že vám po pár letech přestane sedět velikost prstýnku, případně pokud nechcete oba prsteny kombinovat. Pokud však chcete prstýnek nosit na ruce, ačkoliv vám už příliš nesedí, jednoduše zamiřte do klenotnictví, kde vám budou schopni prstýnek jednoduše upravit, a to jak zmenšit, tak zvětšit.
Alternativou, která je však pro mnoho žen ze sentimentálních důvodu nepřijatelná, je rovněž přeměna snubního prstenu na jiný šperk, tedy například náušnic či jiného šperku, který nahradí nesedící prsten.
Kdy snubní prstýnek sundat?
Aby vám prsten vydržel v krásném stavu co nejdéle, není vhodné ho nosit nepřetržitě. Sundat bychom ho měli nejen při sportu, ale například také mytí nádobí či nejrůznější manuální práci, jako je například zahradničení. Pozor bychom na něj měli dát také při návštěvách plaveckého bazénu či koupaliště – chlór přidávaný do vody může povrch drahého šperku nenávratně zničit. V neposlední řadě sundávejte snubní prstýnek také v situacích, kdy hrozí jeho ztráta, tedy například při koupání v moři či výletu na hory apod.