Jak vést ekologickou domácnost
Ekologie je aktuálně velkým tématem. Jakým způsobem se chovat ekologicky v běžné domácnosti a proč se vlastně k podobnému přístupu uchýlit?
Proč se vyplatí žít ekologicky
Žít ekologicky může jednoduše každý, komu není lhostejný osud naší planety, ale i prostředí, ve kterém žijeme.
Lidstvo přitom musí momentálně řešit celou řadu palčivých problémů, jako je globální oteplování, skleníkový efekt nebo kácení deštných pralesů. Jde přitom o zřetelné připomínky následků lidské činnosti.
Řada lidí se proto snaží aktivně dopady svého fungování na prostor, v němž žije, zmírnit. Patří k tomu i ekologické vedení domácnosti. Jak na to?
Nejlepší tipy pro ekologickou domácnost
Ekologicky se zvládne i v běžné domácnosti chovat každý z nás. Následujících 9 tipů vám pomůže:
Mytí nádobí
K mytí nádobí se rovněž můžeme postavit ryze ekologicky. Ekologické prostředky pro mytí nádobí existují jak v případě, že myjete dosud všechny talíře pěkně „po staru“ v ruce, tak i pro majitele myček nádobí.
Složení těchto čističů je navrženo tak, aby byly jednotlivé přípravky biologicky odbouratelné. Jejich vlivem nedochází proto ke kontaminaci půdy a podzemní vody.
Vaření
Při vaření vzniká obvykle celá řada zbytků. Je tak na místě se zamyslet nad tím, jestli bychom nemohli množství odpadu omezit. Řada lidí zcela zbytečně vyhazuje potraviny, které nesní. Hlídejte si datum spotřeby a na nákupy se vybavte seznamem sepsaným po důkladné revizi domácích zásob. Nebudete tak nosit domů zbytečnosti.
Základ plýtvání jednoznačně platí i pro vstupní suroviny. Například z obyčejného kuřete využijete nejen maso, ale z kostí dokážete vyrobit lahodný vývar. Vyplatí se vám jednoznačně vařit ve velkém. Biologické zbytky, které už opravdu využít nemůžete, jednoduše zkompostujte.
Praní
Ekologicky se dokážete chovat i při praní. Postačí vyměnit konvenční prací prostředky za jejich „zelenější“ varianty.
Ty si navíc dokážete vyrobit i sami doma. Jako základ vám poslouží třeba oblíbené mýdlo s jelenem. Aviváž dokážete jednoduše nahradit obyčejným octem. Vybělení prádla zvládne pouze slunce. Lze tak říci, že ekologické praní je šetrné k přírodě, k vaší pokožce, ale i k peněžence.
Pokud se rozhodnete prát s běžnými prášky na praní, můžete bez obav teplotu praní snížit. Už teploty kolem 30 °C prádlo kvalitně vyperou. Výhodou je jednak snížená spotřeba energie, ale také nižší opotřebování textilií.
Úklid
I uklízet je možné bez nadbytečné chemie nebo produkování jen těžko likvidovatelného odpadu. Navíc rozhodně nemusíte běžet do obchodu pro speciální prostředky. Vystačíte si totiž s tím, co už doma určitě máte.
Vhodnými přípravky pro ekologický úklid domácnosti jsou hlavně ocet a kyselina citronová. Efektivně si poradí především s vápenatými usazeninami.
Kromě už zmiňované kuchyně se můžete s tímto „arzenálem“ vypravit i do koupelny. Aby se vám skutečně účinně podařilo odstranit i odolné nečistoty, vybavte se navíc i houbičkou nebo utěrkou z mikrovlákna.
Přírodní kosmetika
Zkrátka nemusejí přijít ani dámy, které o sebe chtějí pečovat a zkrášlovat se a současně žít mnohem více v souladu s přírodou.
Přírodní kosmetika vsází na látky, které jsou vůči organismu šetrné. V případě péče o pleť umí tyto přípravky pokožku doslova „nadopovat“ účinnými látkami, jako jsou vitamíny nebo antioxidanty. Tato kosmetika neobsahuje silikony, které nadměrně zatěžují pleť i vlasy. Současně nezatěžuje ani životní prostředí.
Přírodní kosmetika však kvůli absenci klasických složek, které znáte z běžných přípravků, může, pozor, vykazovat pomalejší nástup svého efektu.
Nakupování
Na nakupování se můžeme ekologicky podívat hned z několika hledisek. Nejvíce ekologický je samozřejmě ten předmět, který si nekoupíme. Takto extrémně však filosofii ekologického života uplatňovat nemusíme. Postačí i v této sféře hlavně neplýtvat a věci jednoduše vyhazovat až v době, kdy doslouží.
Zejména v případě potravin, které určitě kupovat musíme, bychom měli vsadit na bezobalové pojetí a více se přiklonit k lokálním dodavatelům.
Třídění odpadu
Odpad, který vyprodukovat musíme, bychom měli zodpovědně roztřídit. Začít se s tím vyplatí už doma, kdy si můžeme zavést podobný systém odpadkových košů, který známe od klasických kontejnerů včetně příslušné barevnosti nádob. Koše už se dnes vyrábějí tak, aby vám doma jednoznačně nedělaly ostudu.
Roztřídit lze odpad na papír, plasty, sklo, nápojové kartony, kovy a elektrotechnický a nebezpečný odpad. Poslední kategorií je bioodpad, který ale vyhazovat klasickým způsobem nemusíte. Může, jak už bylo uvedeno v předešlých bodech, putovat na kompost. Kompostovat můžete i doma. Přečtěte si náš článek jak vybrat domácí kompost.
Kovy a nebezpečný odpad nepatří do žádného kontejneru, ale vezmou vám je na sběrných dvorech. Nefunkční elektrospotřebiče odložit do k tomuto účelu určenému kontejneru můžete, sběrný dvůr je bere rovněž.
LED žárovky
Při přeměně domácnosti na ekologickou je jednoznačně vhodná příležitost si rovnou náležitě „posvítit“ i na to, čím svítíte.
Pokud chcete šetřit životní prostředí, vyměňte všechny žárovky za LED zdroje. Ty jsou totiž ve srovnání s klasickou žárovkou až 7x úspornější. Ocení je tak kromě přírody i váš rodinný rozpočet.
V úvahu je navíc nutno vzít i to, že LED neobsahují neobsahují žádné toxické prvky. Na rozdíl od takzvaných „úsporek“ v nich totiž nenajdete rtuť.
Nepoužívané nabíječky
Adaptéry a nabíječky, které zrovna nenabíjejí nebo nenapájí telefony a další spotřebiče vytáhněte ze zásuvky. Když je nepoužíváte a jsou v zásuvce, spotřebovávají eletrickou energii a při větším počtu se již projeví na účtu za elektřinu.
Ponechaná nabíječka v zásuvce může také způsobit požár. Vytáhnutím ze zásuvky jí navíc prodloužíte životnost.